Web Site Bakım, Güncelleme ve Yeniden Tasarımı

Web Site Bakım, Güncelleme ve Yeniden Tasarımı / Website Maintenance, Updateing and ReDesigningWebsite-Maintenance-02

Bir site açarak Internet üzerinde yer almak için gösterdiğiniz çaba ne yazık ki yeterli değildir. Kurulan bu yapının yaşayan ve gelişen bir sistem olduğunu kabul ettiğinizde, düzenli olarak kontrol ve güncellemelerinin yapılması, aksaklıklarının giderilmesi, gerekli durumlarda yeniden gözden geçirilerek düzeltilmesi gereklidir. Bakım ve güncelleme için uygun dönemler ile göden geçirmek ve gerekli düzeltmeleri yapmak için sizlerin yanındayız. İster aylık isterseniz yıllık olarak dönemsel yapılacak işlerin takibini sizin adınıza uzman ekibimiz gerçekleştirmektedir.

Web uygulamaları ve siteler ihtiyaçlarınız değiştikçe ve büyüdükçe bakım ve destek gerekliliği kaçınılmazdır. Bu görevler için eleman aramak, istihdam ederek istediğiniz projeleri yönetmek asıl işinizden uzaklaşmanıza neden olur. Bakım hizmeti, sizi pahalı yazılım ve destek personelinden kurtararak, uygulamalarınıza ve web sitelerinize yoğunlaşmanızı sağlar. Müşterilerimize web uygulamaları üzerinden farklı avantajlar kazandırarak yardımcı oluyoruz. Projeleriniz, kesinlikle düzgün ve hatasız olarak sonuçlanmasını garanti ediyoruz.

Alagöz Bilişim, işinizin ihtiyacına göre kapsamlı bakım ve destek hizmetleri sunar:

  • Adaptasyon Destek: İşinizin gerektirdiği teknik donanımlarınızın geliştirilmesini kapsar.
  • Devamlı Destek: Bu süreç, projedeki sorunların analizi, hata düzeltme, çözüm önerileri, kontroller şeklinde gerçekleşir.
  • Geliştirme ve Teknik Destek: Projenin gerektirdiği teknik altyapı ya da teknoloji transferinin yürütülmesi amacıyla sunulan destektir. Projenin özellik ya da işlevsellik kazanmasından, iyileştirilmesi, yeniden tasarlanmasına kadar uygulama desteği içermektedir.
  • Final Destek: Projenin tamamlanmasından sorumlu olduğumuz yukarıdaki tüm destek kapsamlarını içine alan destek modelidir. Bilişim projeleri çok büyük bir oranla yarım kalmakta, sonuca ulaşmadan kötü deneyimler arasına katılmaktadır. Projenizde kötü bir deneyim yaşamanızı önlemek adına her türlü danışmanlık hizmetinin bir destek projesi halinde sunulması işinizin en doğru şekilde sonuçlanacağının garantisi olacaktır. Final proje desteği ile projenizin tamamlanacağından emin olabilirsiniz.

Alagöz bilişim olarak, bir proje desteğini üstlendiğimizde, yazılımınızın kalıcı ve kesintisiz çalışmasını garanti etmek için tüm bilgilendirmeleri yaptığımızdan emin olabilirsiniz. Buna rağmen sorun yaşamamanızı garanti etmek adına yönettiğimiz projelerin sonuçlanmasına müteakip, sözleşmede belirlenmiş olan bir garanti süresi sağlıyoruz.

Premium Destek

Premium Destek Hizmeti, görev kritik uygulamaların gerektirdiği isteklerini ve karmaşık iş gereksinimlerini karşılamak için tanımlanmıştır. Bu seçkin destek geleneksel destek hizmetinden farklı olarak size özel, hızlı, kapsamlı ve önleyici bir destektir.

Premium desteğin bir parçası olarak, sadece tek bir ürüne ait destek değil, işinize uygun geniş kapsamlı özel bir destek hizmeti sunulur. Sözleşmede şart ve koşulları belirlenmiş olan hizmet, satın alma tarihinden itibaren sözleşme süresince geçerliliğini korur.

Premium hizmet kapsamında;

  • Projenize Özel Belirlenmiş Teknik Destek Danışmanı,
  • Sorularınız İçin Öncelikli Ticket Destek Sistemi
  • Ürün Bilgilendirme Bültenleri, Yama Dosyaları ve Düzeltmeler
  • Acil Müdahale ve Öncelikli Sorun Çözümlemesi
  • Projenize ve Sorunlarınıza Uygun Danışmanlara e-posta erişimi
  • Proje Ürünleri İçin Genişletilmiş Yaşam Döngüsü Desteği